Գյումրեցիների 80%-ից ավելին հայտնել է, որ մասնակցելու է մարտի 30-ին կայանալիք ավագանու ընտրություններին։ Այս մասին են վկայում MPG/Gallup International Association-ի՝ մարտի 25-26-ը 612 գյումրեցու շրջանում անցկացրած հարցման տվյալները։
Հարցվածների 34,2%-ն ասել է, որ անպայման կմասնակցի ընտրություններին, 47,5%-ն ավելի շուտ կմասնակցի, 3,6%-ն ավելի շուտ՝ ոչ, 11,6%-ը՝ միանշանակ՝ չի մասնակցի։ Հարցվածների 3,1%-ը հայտնել է, որ դեռևս չի կողմնորոշվել։
Հարցված գյումրեցիների 60%-ից ավելին վստահ է, որ ընտրությունները կանցնեն արդար և առանց խախտումների։
Հարցվածների 15,2%-ը կարծում է, որ ամենայն հավանականությամբ՝ ընտրություններն առանց խախտումների չեն անցնի, 15,2%-ը նշել է, որ միանշանակ կարձանագրվեն խախտումներ, իսկ 6,9%-ը դժվարացել է պատասխանել հարցին։
Հարցված քաղաքացիների միայն 16%-ն է մասնակցել այս կամ այն քաղաքական ուժի նախընտրական քարոզարշավին, վկայում են հարցման արդյունքները։ Ընդ որում՝ 46,2%-ը նրանց ծրագրերին ծանոթացել է սոցիալական մեդիայից, 32,3%-ը՝ տպագիր նյութերից, 23,3%-ը հանրային միջոցառումներից, 20,5%-ը հեռուստատեսությունից, 1,4%-ը՝ պաստառներից, 5,1%-ը՝ այլ աղբյուրներից։