Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է ընդդիմադիր Մարտուն Գրիգորյանի գլխավորած «Մեր քաղաքը» դաշինքի շտաբի անդամ Սուրեն Գասպարյանի նկատմամբ վարչական հսկողություն կիրառելու միջնորդությունը, հայտնել է փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Վարչական հսկողություն կիրառելու մասին միջնորդությունը ներկայացրել են քննչական վարչության քննիչները։ Գասպարյանն ազատ է արձակվել նիստերի դահլիճից, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Սա առաջին հաղթանակն է»,- գրել է փաստաբանը։ Դատարանում դաշինքի անդամին պաշտպանում էր «Հինգ իրավապաշտպանների» նախաձեռնության անդամ Սերգեյ Հարությունյանը, տեղեկացրել է Բաբայանը։
Բաբայանը նաև մեղադրել է իրավապահներին, որ մտադիր են խոչընդոտել Գյումրիի քաղաքապետի ընդդիմադիր թեկնածուներին արդյունավետորեն մասնակցել ընտրություններին։ Նրա խոսքով՝ ընտրությունների օրը փորձում են սահմանափակել ավագանու թեկնածուների և «Մեր քաղաքը» դաշինքի մյուս անդամների քաղաքական իրավունքները։
Մարտի 27-ին «Մայր Հայաստան» և «Մեր քաղաքը» դաշինքների ներկայացուցիչները հայտնել էին նախընտրական շտաբերում և իրենց անդամների, համակիրների բնակարաններում իրականացվող խուզարկությունների և քննչական գործողությունների մասին։ Գրիգորյանը, որի նախընտրական շտաբում և տանը նույնպես քննչական գործողություններ էին, հայտնել էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանի հաղորդման հիման վրա հոր և որդու նկատմամբ քրեական գործեր հարուցելու մասին։ Նույն օրը Գյումրիում ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու մեղադրանքներով 8 անձ էր ձերբակալվել։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Armenia Today-ին հայտնել էր, որ Գյումրիում խուզարկությունների արդյունքում կան ձերբակալվածներ քաղաքապետի արտահերթ ընտրություններին մասնակցող «Մայր Հայաստան» և «Մեր քաղաքը» դաշինքներից։