«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի դիտորդները մարտի 30-ին Գյումրիում և Փարաքարում մեկնարկած ավագանու ընտրություններում ժամը 9։30-ի դրությամբ ընթացակարգային խախտումներ է արձանագրել, հայտնել են դաշինքից։
Դիտորդներն այցելել են 32 տեղամաս, որից 25-ը՝ Գյումրիում, 7-ը՝ Փարաքարում։
«Տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նիստը 2 տեղամասում սկսվել է ուշացած, 3 տեղամասում արձանագրվել են ընթացակարգային խախտումներ, որոնք վերաբերել են անհրաժեշտ գործողությունների հերթականությանը: Մեկ տեղամասում հնարավոր չէր դիտարկել հանձնաժողովի անդամների գործառույթների վիճակահանությունը․ ՏԸՀ անդամների պնդմամբ՝ այն իրականացվել և արձանագրվել էր նախորդ օրը: Գյումրիի մեկ տեղամասում անբավարար է համարվել քվեարկության սենյակի տարածքը՝ քվեարկությունը կազմակերպելու համար»,- ասված է հրապարակման մեջ։
Նշվում է նաև ընտրատեղմասերում անբավարար լուսավորության և տարածքների մասին։
«Տեղամասերից 7-ում տարածքն անբավարար է ընտրողների և քվեասենյակում գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց համար։ Քվեասենյակի լուսավորությունն անբավարար է 6 տեղամասում, քվեախցիկի լուսավորությունն անբավարար է 4-ում։ Քվեախցիկի դիրքը խնդրահարույց էր Գյումրիի մեկ տեղամասում․ հանձնաժողովի նախագահի ուշադրությունը գրավելուց հետո քվեախցիկների դիրքը փոխվել է։ Կահավորումն, ընդհանուր առմամբ, անհարմար է գնահատվել 2 տեղամասում»,- շեշտել են դաշինքից։
«Հայաքվե» նախաձեռնությունից տեղեկացրել են, որ Գյումրիի 31/69 ընտրատեղամասում 2-րդ, 5-րդ և 7-րդ համարների քվեաթերթիկների թիվը մյուսներից նկատելիորեն քիչ էր, բայց դիտորդի դիտարկումից հետո համաչափությունը վերականգնվել է։