Մարտի 30-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, ընտրական իրավախախտում կատարելու կասկածով Գյումրիում ձերբակալվել է չորս քաղաքացի, որոնցից երեքը 70-անց, 80-անց ու 90-անց կանայք են, սակայն մինչև 22:20-ն իրավապահները թույլ չեն տվել փաստաբաններին այցելելու նրանց, հայտնել է Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը։
Գյումրիում և Փարաքար համայնքում մարտի 30-ին ավագանու արտահերթ ընտրություններ են։ Ավելի վաղ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր ավագանու թեկնածուի և այլ անձանց ձերբակալության մասին։ Փաստաբան Արսեն Բաբայանը գրել էր, որ ձերբակալվածների թվում է «Մեր քաղաքը» դաշինքի ավագանու անդամության թեկնածու Անահիտ Խալաթյանը։ Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը հայտնել էր, որ հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը որոշել է ստանձնել ձերբակալված 80-անց տարեց կանանց պաշտպանությունը, ովքեր 15:00-ի սահմաններում ձերբակալվել են՝ «հօգուտ ընդդիմադիր թեկնածուներից մեկի ընտրախախտում անելու» կասկածով։ ՆԳՆ-ն Գյումրու և Փարաքարի ընտրությունների վերաբերյալ նախաքննական մարմին 6 հաղորդում է ուղարկել։