Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածուները մեկնաբանել են ընտրություններից հետո քաղաքական այլ ուժերի հետ համագործակցության և կոալիցիա կազմելու հնարավորությունը:
Ընդդիմադիր «Մայր Հայաստան» դաշինքի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը լրագրողներին ասել է, որ դաշինքի նվազագույն ծրագիրը Գյումրիում «Քաղաքացիական պայմանագրին» իշխանությունից զրկելն է: Նրա խոսքով՝ բացարձակապես կարևոր չէ, թե ով է իրականացնում այդ ծրագիրը՝ դաշի՞նքը, թե՞ ընդդիմադիր ուժերը։
«Ընդդիմադիրներին կոչ ենք արել պատրաստ լինել սատարելուն և առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիրին աջակցելուն»,- հավելել է նա:
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Սարիկ Մինասյանը լրագրողների հայտնել է, որ կհավաքի քաղաքապետ ընտրվելու համար անհրաժեշտ ձայների 50 տոկոսից ավելին:
«Մեր քաղաքն» ընդդիմադիր դաշինքի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանը նշել է, որ ընդդիմադիր թեկնածուների միջև լարվածություն չկա:
«Ես չեմ ասել, որ որևէ մեկի հետ չեմ համագործակցելու։ Միայն ասել եմ, որ կոալիցիա կազմելուն կողմ չեմ, բայց, միանշանակ, կողմ եմ համագործակցությանը։ Այնպես պետք է անենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» Գյումրիում քաղաքապետ չունենա»,- ընդգծել է նա։
«Իմ հզոր համայնք»-ի ընտրացուցակը գլխավորող Ռուբեն Մխիթարյանը հայտարարել է, որ ընդդիմադիր ուժերի հետ միասնական թեկնածուի շուրջ քննարկում չեն ունեցել։ Մխիթարյանը, միևնույն ժամանակ, ընտրություններից հետո ընդդիմադիր բոլոր թեկնածուների հետ հանդիպելու պատրաստակամություն է հայտնել։
Գյումրիի նախկին քաղաքապետ, «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության» ցուցակը գլխավորող Վարդան Ղուկասյանը նշել է, որ ընտրություններից հետո սատարելու է ամենաշատ ձայներ հավաքած ընդդիմադիր թեկնածուին:
«Եթե ընդդիմությունից որևէ մեկը շատ ձայն հավաքի, միանշանակ կմիանանք իրեն՝ առանց պաշտոն ստանալու։ Իսկ եթե ես շատ ձայներ հավաքեցի, ուրեմն՝ այդ սկզբունքը պետք է կիրառել նաև իմ դեպքում։ Ով չհամաձայնի, ուրեմն՝ համագործակցում է ՔՊ-ի հետ»,- հայտարարել է նա՝ բացառելով «հայրենիքի դավաճանների» հետ համագործակցությունը։
Ղուկասյանը հայտարարել է, որ վերոնշյալ հարցով դեռևս որևէ թեկնածուի հետ քննարկում չի ունեցել։