Ղազախստանը պատրաստակամություն է հայտնել տարեկան 350 մլն դոլարով ավելացնել ապրանքների արտահանումը դեպի Հայաստան, մարտի 27-ին Աստանայում հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
Տոկաևը նշել է, որ 2022 թվականին Ղազախստանի և Հայաստանի նախագահների այցերը հզոր խթան են հանդիսացել երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը։ Բանակցությունների ընթացքում կողմերն ընդգծել են առանցքային ոլորտներում գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը:
Ղազախստանի նախագահը նաև ընդգծել է երկրի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների գործընթացին:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների հաջող ավարտն առանցքային նշանակություն ունի Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման տեսանկյունից:
Բացի առևտրից, հանդիպմանը քննարկվել են ներդրումների, տրանսպորտի և մշակույթի հարցեր: Միրզոյանը վերահաստատել է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքի պատրաստակամությունը և հայտարարել Ղազախստանի տարբեր շրջաններում հայկական առևտրային տաղավարներ, ինչպես նաև Ղազախստանի և Չինաստանի սահմանին գտնվող «Խորգոս» ազատ տնտեսական գոտում խանութների ցանց բացելու մտադրության մասին:
Մարտի 13-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին, հայկական կողմի վերջին երկու կետերի վերաբերյալ Բաքվի առաջարկները ընդունելուց հետո։ Հայաստանի ԱԳՆ-ն հաստատել էր լուրը և հայտարարել, որ Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետները և վայրը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասնել էր Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի երկու կետերի բովանդակությունը և հաստատել, որ հարցերը վերաբերում էին հայ-ադրբեջանական սահմանին երրորդ երկրների ներկայացուցիչների բացակայության դրույթին, ինչպես նաև միջազգային դատարաններում հայցերը հետ կանչելու խնդրին։
Մարտի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Բաքվի վստահության մակարդակը Հայաստանի նկատմամբ «մոտ է զրոյին»։