Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով խորհրդական և ներկայացուցիչ, Հանրապետության նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը Armenia Today-ին տված հարցազրույցում մեկնաբանել է Հայաստանից Արցախ մարդասիրական օգնություն ուղարկելու իրավիճակը, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանի հայտարարությունները թե՛ Լաչինի միջանցքից, թե՛ Աղդամով անցնող ճանապարհից օգտվելու վերաբերյալ, ինչպես նաև Արցախի խորհրդարանի դիմումը ՄԱԿ-ին՝ հանրապետության անկախության ճանաչման համար։
Հայաստանից Արցախ ուղարկված մարդասիրական օգնության ավտոշարասյան շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Բաբայանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը իր գործողություններով կոպտորեն խախտում է հումանիտար և միջազգային իրավունքի նորմերը, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները։
«Այն փաստը, որ մարդասիրական օգնություն չի թույլատրվում, շատ բանի մասին է խոսում։ Ամեն դեպքում, Ադրբեջանը վարում է իր հակահայ քաղաքականությունը, և նրա նպատակը Արցախը խեղդելն է։ Այսպիսով, մենք բոլորս պետք է հասկանանք սա: Իսկ այն ուժերը, որոնք փորձում են մեզ «խոթել» Ադրբեջան՝ թե՛ ներքին հայերին, թե՛ արեւմտյան, արեւելյան, հարավային, հյուսիսային, նրանք բոլորը պետք է հասկանան, թե ում հետ գործ ունենք։ Ադրբեջանում հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն է, և մտածել, որ այս երկիրը մեկ վայրկյանում կփոխվի, այդպես չէ»,- ընդգծեց նա։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արցախյան կողմի հետ համաձայնեցվա՞ծ է եղել օգնություն ուղարկելը, Դավիթ Բաբայանը նշել է, որ մարդասիրական օգնության հարցը պետք է հստակեցվի Արցախի պետնախարարի գրասենյակում։ «Արդյո՞ք այս գործողությունը համակարգվել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից համապատասխան կողմերի հետ, կարծում եմ՝ այս հարցերը պետք է ուղղվեն Երևանին»,- հավելեց նա։
Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի և Աղդամով ճանապարհի ակտիվացման մասին.
Արցախի նախագահի խորհրդականը մեկնաբանել է հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև պայմանավորվածությունների անհրաժեշտության մասին, որոնք նախատեսում են ինչպես Լաչինի միջանցքի, այնպես էլ Աղդամով անցնող ճանապարհի օգտագործումը։
«Տեսականորեն կարելի է տարբեր երթուղիներ առաջարկել, բայց մենք պետք է հասկանանք, թե ի դեմս Ադրբեջանի, ում հետ գործ ունենք։ Հենց Աղդամով որևէ բեռնափոխադրում հաստատվի, Բերձորի միջանցքը պետք է ընդմիշտ մոռացվի»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Նա ընդգծեց, որ Բերձորի միջանցքը ոչ միայն ճանապարհ է, ոչ նյութատեխնիկական, այլ քաղաքական բաղադրիչ, քանի որ դրանով է Ղարաբաղը կապվում Հայաստանի հետ։ Բաբայանի խոսքով, Ադրբեջանի համար ամենակարևորը Բերձորի միջանցքն ընդմիշտ փակելն է՝ դրանից բխող բոլոր հանգամանքներով։ Նա նշեց, որ Ադրբեջանը բարի կամքի ժեստ չի անում և պարզապես ճանապարհ չի բացում Աղդամով, Բաքուն փակում է Բերձորի միջանցքը, փոխարենը առաջարկում է ճանապարհ Աղդամով։
«Այսինքն, երբ Բերձորի միջանցքը չկա, կարելի է ասել, որ Արցախն էլ չի լինելու։ Մենք կհայտնվենք ծանր իրավիճակում, ռուսական զորքերը դուրս կբերվեն Բերձորի միջանցքից, իսկ Հայաստանը ցանկանում է և պատրաստ է Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է Արցախի նախագահի խորհրդականը։
Խորհրդարանի կոչը ՄԱԿ-ին՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը
«Սա շատ բարդ խնդիր է, այն պետք է շատ խորը մշակվի։ Մենք բոլորս, իհարկե, կողմ ենք, որ Արցախը ճանաչվի։ Բայց անձամբ ես կարծում եմ, որ ամեն անգամ սխալ է ճանաչման խնդրանքով դիմել տարբեր կառույցների»,- ասաց Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Արցախի խորհրդարանի այսօրվա հայտարարությունը, որով ՄԱԿ-ին կոչ էր արվում ճանաչել հանրապետության անկախությունը։
Նա նշեց, որ Արցախը մի քանի անգամ դիմել է իր անկախության ճանաչման հարցով ինչպես 2020 թվականին, այնպես էլ դրանից հետո։ Բաբայանն ընդգծեց, որ ներկայումս միջազգային հանրությունը և առանձին երկրներ այս ուղղությամբ որևէ քայլ չեն ձեռնարկում, ավելին, Հայաստանի համար էլ այս հարցը առաջնահերթություն չէ։ Սա, ըստ Բաբայանի, նույնպես բարդացնում է հարցը, քանի որ նախկինում Հայաստանը չէր ճանաչում Ղարաբաղը, իսկ այժմ Արցախը ճանաչում է որպես Ադրբեջանի մաս։
«Հետևաբար, կարծում եմ, որ ճանաչման հարցը նույնպես այժմ արդիական է, բայց հիմա ամենակարևորը Արցախը պարզապես սովից ֆիզիկական ոչնչացումից փրկելն է։ Քաղաքական խնդիրները պետք է օգտագործվեն ճիշտ համատեքստում և ճիշտ ժամանակին»,- ընդգծեց նա։
Ադրբեջանի կողմից նոր շփումների վերաբերյալ առաջարկների մասին
Հարցին, թե այս պահին Բաքվից ակնարկներ կա՞ն Արցախի ներկայացուցիչների հետ շփումների և հանդիպում անցկացնելու մասին, Դավիթ Բաբայանը բացասական է պատասխանել։ Նրա խոսքով, ավելի վաղ Ադրբեջանն առաջարկել էր կապ հաստատել, բայց ոչ թե հավասարների հանդիպում, այլ ներադրբեջանական երկխոսություն, որի շրջանակներում արցախյան կողմը պետք է իրեն ճանաչի որպես Ադրբեջանի մաս։
«Նվաստացած լինելը, հետո բռնաբարվելն ու սպանվելը մի սցենար է՝ ահա թե ինչ են նրանք ուզում անել մեզ հետ», – ասաց նա:
Բաբայանն ընդգծել է, որ արցախյան կողմը պատրաստ չէ սրան։
«Ուստի մենք դեմ չենք բանակցություններին, բայց նման քայլերի չենք գնա։ Եթե նրանք ցանկանում են քննարկել հումանիտար հարցեր, մենք միշտ պատրաստ ենք և քննարկել ենք այդ հարցերը։ Բայց սա Արցախի հանձնման վերածելը շատ դժվար է։ Այս դեպքում երկու ելք կունենանք՝ կա՛մ զինված պայքար, կա՛մ պարզապես աստվածաշնչյան ելք՝ գենոֆոնդը փրկելու համար»,- ասել է Արցախի նախագահի խորհրդականը։